Jak matematyka zmieniła moje życie?

Nazywam się Ruslan Garanin. Mam swój blog (matematyka), a więc często się dzielę swoim doświadczeniem życiowym. Jeszcze od dziecka urzekały mnie matematyka i fizyka. W ten czas, gdy innych dzieci nudziły algebra i geometria, ja byłem bardzo zainteresowany tymi naukami, a więc postanowiłem połączyć z nimi moje życie.

Podjąłem studia na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Wybrałem kierunek, który nie da się nazwać łatwym – fizykę cząstek elementarnych. Nie mogę powiedzieć, że nauka była łatwa i nie sprawiała mi trudności, a wręcz odwrotnie – studia naprawdę były dość skomplikowane, a tematy, których się uczyliśmy, były złożone i różnorodne. Chociaż po ukończeniu studiów nie zostałem fizykiem i zacząłem pracować w innej dziedzinie, zostaję bardzo wdzięczny moim nauczycielom za wiedzę, którą mi dali i za czas, który spędzili na nauczaniu. Sporo rzeczy się nauczyłem, i one bardzo przydały się mi w życiu w różnych sytuacjach.

 

Czy matematyka jest więcej, niż nauką o cyfrach i liczbach?

Jeszcze będąc dzieckiem, lubiłem matematykę, żadne równanie nie sprawiało mi problemów. Od najmłodszych lat uwielbiałem również wszelkiego rodzaju łamigłówki, i dotychczas bardzo zawdzięczam moim zainteresowaniom, ponieważ wtedy rozwinąłem u siebie logikę matematyczną, która potem niejednokrotnie była mi potrzebna. W szkole u mnie była matematyka z plusem. Nigdy nie miałem z nią trudności, każda lekcja sprawiała mi przyjemność. Program szkolny okazał się zbyt łatwy dla mnie, a więc brałem udział we wszystkich olimpiadach i konkursach. Nauczyciel z matematyki pokazał mi na przykładzie tej nauki, że najtrudniejsze zadania da się podzielić na bloki logiczne i stopniowo osiągać swoje cele, i to podejście stosuję do dzisiaj w każdej sferze swojego życia. Zrozumiałem, że nie od razu można rozwiązać skomplikowany problem, ale będzie o wiele łatwiej, jeżeli najpierw podzielić go na proste kroki lub etapy. Czy Twoje dziecko kiedykolwiek pytało u Ciebie "dlaczego muszę to wiedzieć?", patrząc na pracę domową z matmy? Może nawet zastanawiałeś się nad tym samodzielnie. Tak naprawdę matematyka uczy nas o wiele więcej niż jak rozwiązać równanie – logicznego i metodologicznego podejścia do rozwiązywania problemów, które można zastosowywać również do problemów życiowych.

 

Zalety nauki matematyki – najlepszy sposób na rozwinięcie umiejętności

Nauka matematyki nie sprawiała mi trudności, ponieważ nauczyłem się wyobrażać sobie wszystkie zadania w taki sposób, tak jakby one istniały w świecie rzeczywistym, a po tym wyobrażeniu było mi o bardzo łatwiej rozwiązać równanie lub problem w prosty i klarowny sposób. Dopiero potem nauczyciel wyjaśnił mi, że matematyka jest nauką eksperymentalną, ale eksperyment odbywa się nie w świecie realnym, a w wyobraźni naukowcy. Dlatego więc ta nauka jest łatwiejsza do rozwiązania poprzez przedstawienie lub narysowanie sytuacji na papierze. Matematykę można porównać do ćwiczenia dla umysłu. Ludzie, którzy nigdy nie mieli do czynienia z nią, nie dostrzegają jej piękna. Ta nauka jest bardziej podobna do poezji, gdyż również ma rytmiczną formę. To jest dziedzina dla wyobrażenia sobie, w której istnieją struktury i kształty, które da się zobaczyć tylko poprzez przedstawienie sobie w umyśle. Matematyka uczy, że jej zasady można stosować w każdej dziedzinie – problemy w biznesie lub życiu można rozwiązać, określając wszystkie okoliczności i możliwości, a także plan postępowania – wszystko jak w prawdziwej nauce.

Matematyka może nauczyć sporo rzeczy:

·        Nie musisz wiedzieć, jak rozwiązać problem, zanim zaczniesz. Na początku tak naprawdę nie wiesz, kiedy i w jaki sposób rozwiążesz go i znajdziesz odpowiedź, ale warto najpierw zacząć.

·        Jest więcej niż jeden sposób na rozwiązanie problemu. Życie rzadko daje nam czarno-białe wybory, i to jest normalne. Często będziesz musiał wybierać między wieloma dobrymi opcjami.

·        Nie bój się zadawać pytań. Nie zawsze znajdziesz odpowiedź samodzielnie, a więc warto jest poprosić o pomóc. Tak samo, jak i w matematyce, w życiu możesz się oprzeć na przyjaciołach i rodzinie. Zdolność do przyznania się do tego, czego nie wiesz, jest kluczową życiową umiejętnością.

·        Będziesz popełniał błędy. Nawet najwięksi matematycy muszą ciągle przerabiać problemy. Porażka nie jest końcem. Jeśli dostaniesz złą odpowiedź, próbuj dalej. Będziesz popełniał błędy w życiu, ale nauczysz się od nich!

·        To może być wyzwanie. Matematyka może być wyzwaniem i czasami być frustrująca, nawet dla najlepszych i najbystrzejszych uczniów. Podobnie, życie będzie trudne, ale pozostań cierpliwy, bądź odporny, sprostaj wyzwaniom, a to się opłaci!

 Czy warto się uczyć matematykę?

Matematyka jest złożoną nauką, która ma wiele nietrywialnych zasad, twierdzeń i dowodów. Chociaż może się wydawać, że problemy matematyczne nie mają realnego sensu w życiu, to nie jest prawda. Ta nauka jest niezwykle ważna w naszym życiu i nie zdając sobie z tego sprawy, na co dzień używamy mechanizmów, a także umiejętności, których uczymy się z rozwiązywania problemów matematycznych. Zasady matematyki rządzą wszystkim wokół nas i bez ich dobrego zrozumienia można napotkać w życiu trudności. Korepetycje z matematyki mogą pomóc uczniom do lepszego zrozumienia tej dziedziny i rozwinięcia niezbędnych umiejętności. Dzięki korepetycjom uczeń lepiej zrozumie zasady nauki, a każda lekcja będzie przyjemna i zrozumiała. Korepetytor pomoże osiągnąć sukces w niełatwej nauce, jeżeli stopniowo, krok za krokiem, wyjaśni każdy etap rozwiązywania zadania. W taki sposób zrozumiesz najbardziej złożone problemy. Ta nauka staje się prostą i logiczną, jeżeli uczeń rozumie, co stoi za zestawami liter, cyfr i symboli które się pojawiają w wielu tematach. Uświadamiając główne zasady gry matematycznej, łatwo jest odnieść w niej sukces i zostać zwycięzcą.

 

 Korepetycje z matematyki. Ruslan Garanin

Komentarze